East Tennesee Regional ‚Äď Digital Program Book

Bands of America East Tennessee Regional Championships Presented by Yamaha

Ballad Health East Tennessee
Bands of America Regional Championship
presented by Yamaha

Saturday, October 30, 2021
Johnson City, TN
Mini Dome at East Tennessee State University

Welcome to the 2021 Bands of America Championships, presented by Yamaha. We are happy you have joined us and are thrilled to be together once again on the field and in the stands at BOA!

This page is your online program book with preliminary performance schedule and band information.

Click here to go to the main show page, performance schedule-at-a-glance, and spectator guide.

Finals Schedule

6:30 p.m. – Gates Open

7:00 p.m. – National Anthem

7:30 p.m. – Ardrey Kell H.S., NC
7:45 p.m. – Mooresville H.S., NC
8:00 p.m. – Siegel H.S., TN
8:15 p.m. – Hardin Valley Academy, TN
8:30 p.m. – Bassett H.S., VA
8:45 p.m. – Boiling Springs H.S., SC
9:00 p.m. – Seymour H.S., TN
9:15 p.m. – James F. Byrnes H.S., SC
9:30 p.m. – Kennesaw Mountain H.S., GA
9:45 p.m. – Dobyns-Bennett H.S., TN
10:00 p.m. – Lakeside H.S., GA
10:15 p.m. – Tarpon Springs H.S., FL
10:30 p.m. – Class A Champion Exhibition: Signal Mountain H.S., TN

Finals Awards Presentation

Prelims Schedule of the Day

10:45 a.m. ‚Äst Stadium Gates Open
11:15 a.m. ‚Äď Preliminary Competition Begins

4:15 p.m. ‚Äď Preliminary Competition Ends
Exhibition: East Tennessee State University

4:30 p.m.¬† ‚Äď Presentation of Class Awards and Announcement of Finalists
Stadium Cleared for Finals Preparation 

THE BANDS ‚Äď PRELIMINARY PERFORMANCE ORDER ‚Äď Click band name to see band info
11:15 a.m. ‚Äď BOILING SPRINGS H.S.

BOILING SPRINGS H.S.
Boiling Springs, SC

Director: Bobby Cotter
Drum Majors: Gabbie Miller, Parker Gilbert and Dawson Sellars

Repertoire: MetalAria, Musical selections include: “Symphony No. 1 and 2” by Samuel Barber, “Ironman” by Black Sabbath, “Benedictus” by Karl Jenkins, “Stained Glass” by David Gillingham and “Angels in the Architecture” by Frank Ticheli.

11:30 a.m. ‚Äď SIEGEL H.S.

SIEGEL H.S.
Murfreesboro, TN

Director: David Aydelott
Drum Majors: Sam McGill, Chelsea Rife, Jack Lane and Chelsea Liu

Repertoire:¬†Full Circle, Musical selections include: “Dreammaker” by Thomas Bergersen, “Symphony No. 1 in C Minor, Op. 23” by John Knowles Paine, “Journey of Man” by Benoit Jutras and “El Dorado” by Thomas Bergersen and Nick Phoenix

11:45 a.m. ‚Äď ALLATOONA H.S.

ALLATOONA H.S.
Acworth, GA
Director: Cecilia Clark
Drum Majors: Abby Green and Karla Chao

Repertoire: A New Day, Musical selctions include: “Feeling Good,” “Rise Up,” “Infinite Hope” and “Happily Ever After”

 

12:00 p.m. ‚Äď DOBYNS-BENNETT H.S.

DOBYNS-BENNETT H.S.
Kingsport, TN

Director: Lafe Cook
Drum Majors: Grace Nelson, Bethany Triplett, Conner Hall and Ella Halliburton

Repertoire: The Promise of Living, Musical selections include: “The Blackest Crow (traditional Appalachian Melody),” “Appalachian Spring” and “The Promise of Living” by Aaron Copeland

12:45 p.m. ‚Äď MAULDIN H.S.

MAULDIN H.S.
Mauldin, SC

Directors: Adam Scheuch
Drum Majors: Sydney Fulcher, Brenna Curtis, Tanya Warren and Ethan Hunt

Repertoire: 1000 Paper Airplanes, Musical selections include:¬†“Any Other Name” by Thomas Newman, “1000 Airplanes on the Roof” by Phillip Glass, “Letting Go” by Michael Giacchino, “To Tame the Perilous Skies” by David Holsinger

1:00 p.m. ‚Äď SIGNAL MOUNTAIN H.S.

SIGNAL MOUNTAIN H.S.
Chattanooga, TN
Director: Drew Buckner
Drum Majors: Emma Wu, Claire Biddle and Ashlyn McElhinney-Hommel

Repertoire: Crossing Signal, Features original music by Frank Sullivan

1:15 p.m. ‚Äď BASSETT H.S.

BASSETT H.S.
Bassett, VA
Director: Trey Harris
Drum Major: Anne-Catherine Harris

Repertoire: Just Before Midnight…, Musical selections include: “Writing’s On The Wall” by Samuel Smith, “160 BPM” by Hans Zimmer and “Rogue” by Carol Britten Chambers

1:30 p.m. ‚Äď MOORESVILLE H.S.

MOORESVILLE H.S.
Mooresville, NC

Director: Joshua Stevenson
Drum Majors: Brianna Bernhardt, Kaitlyn Bright and Julianna Harriman

Repertoire: What Goes Up,¬†Musical selections include:¬†¬†Symphony No. 5 by¬†Beethoven, “Fly to Paradise” by Eric Whitacre and “Defying Gravity” from Wicked

1:45 p.m. ‚Äď ARDREY KELL H.S.

ARDREY KELL H.S.
Charlotte, NC

Director: Chris Tkacik
Drum Majors: Sammie Sileo, Marissa Harper and Makayla Myers

Repertoire: buZZZZZZ!, Musical selections include:¬†“Aura,” “Honex,” and “Bees to the Rescue” from Bee Movie, “Truman Sets Sail” from The Truman Show and “Flight of the Bumblebee”

2:30 p.m. ‚Äď LAKESIDE H.S.

LAKESIDE H.S.
Evans, GA

Directors: Jared Best and Jonathan Witmer
Drum Majors: Aaron Thompson, Nova Cole, Aidan Eclave and Leana Elwahidi

Repertoire: Dracula, Musical selections include: “Toccata and Fugue in D Minor” by J.S. Bach, “Night on Bald Mountain” by Modest Mussorgsky and “O Fortuna” from Carmina Burana by Carl Orff

2:45 p.m. ‚Äď JAMES F. BYRNES H.S.

JAMES F. BYRNES H.S.
Spartanburg, SC

Director: Bryan Bone
Drum Majors: Megan Garner, Olivia Roehl, Dawson Bone and Morgan Durham

Repertoire: ZEPP, Features the music of Led Zeppelin

3:00 p.m. ‚Äď SEYMOUR H.S.

SEYMOUR H.S.
Seymour, TN
Director: Joseph Cole
Drum Majors: Sydney Flenniken, Nick Jerman and Courtney Mchan

Repertoire: From Our Darkest Hour, Musical selections include: “From A Dark Millennium,” “Symphony No 1 in One Movement” and “Escape From the Little Prince”

3:15 p.m. ‚Äď TARPON SPRINGS H.S.

TARPON SPRINGS H.S.
Tarpon Springs, FL

Directors: Kevin Ford, Adrian Caswell and Oliver DeLotto
Drum Majors: Ethan Abercrombie and Carleena Deforges

Repertoire: OZ 21, Musical selections are inspired by composers Sergi Prokoviev, John Mackey, Frank Sullivan, The Beatles, Harold Arlen, and Coldplay

3:30 p.m. ‚Äď WEST RIDGE H.S.

WEST RIDGE H.S.
Kingsport, TN

Director: Heath Hopper
Drum Majors: Austin Shuler, Austin Casasola and Marina Hite

Repertoire: The Journey, Musical selections include: “Pictures at an Exhibition” by Modest Mussorgsky and original music by Andrew Markworth

3:45 p.m. ‚Äď HARDIN VALLEY ACADEMY H.S.

HARDIN VALLEY ACADEMY H.S.
Knoxville, TN

Director: Alex Rector
Drum Majors: Nirvikta Osti and Channing Clarke

Repertoire: These Four Walls, Musical selections include: “God Only Knows,” “Shepherd’s Hey,” “Jolene,” “Settle Down,” “9 to 5” and “A Mighty Fortress”

4:00 p.m. ‚Äď KENNESAW MOUNTAIN H.S.

KENNESAW MOUNTAIN H.S.
Kennesaw, GA

Director: Michael Huebner
Drum Majors: Calvin Boothe, Christy Dao and Gabi Salinas

Repertoire: Where The Heart Is, Musical selections include: “Symphony No. 2 – Movement III” by Apollo, “Unleashed” by Frank Ticheli, “A Mighty Fortress Is Our God” by J.S. Bach, “Bring Him Home” byClaude-Michel Sch√∂nberg, “Aurora Awakes” by John Mackey, “Vitae Aeternum” by Paul Lovatt Cooper and “Going Home” by Various

Today’s Adjudicators

 

Prelims Finals
Chief Judge Richard Saucedo Richard Saucedo
Music Performance Individual Steve Bentley Clif Walker
Music Performance Ensemble Levi Chavis David Vandewalker
Music General Effect David Vandewalker Steve Bentley
Music General Effect Clif Walker Levi Chavis
Visual Performance Individual Jackie Gilley Tony Cimino
Visual Performance Ensemble Tony Cimino Juno Orefice
Visual General Effect Juno Orefice Jackie Gilley

What are the Judges Looking For?

First and foremost, Bands of America Championship are educational events. Learn how the performances are evaluated and scored, and what the judges are looking for.

Bands receive recorded evaluation and scoresheets from each judge. The emphasis is on the input the judge offers to the band’s program. It is the position of Bands of America that music is the more important aspect of the performance, with marching as the presentation and visual enhancement of the program. Likewise, greater emphasis is placed on general effect than on fine-line perfection of the performance.  The weight of the numbers places 60% of the value on music and 40% on visual, as well as 60% on general effect and 40% on performance. Each judge is assigned a specific area on which he or she focuses: ensemble and general effect judges are located at a vantage point from above (e.g., press box), and individual performance judges are located on the field.


You can see more information on the judging and score breakdown here.

Thank you!

Our Host for the East Tennesee Regional
East Tennessee State University Band

Exhibition Band
East Tennessee State University Band

Event Staff

Conlon Griesmer Kim Scholomer
Sue Guindon Paul Guzewicz
Parker Denson Cameron Jenkins
Bill Prout Bailey Peycha
Condrad Moore Greg Hooper
Chris Drake Chris Ellis
DeeAnn Hooper Nick Gonzales

Our Official Music Store
Music Doctors

Thank you to our Sponsors for their support.
See our Sponsors here.

Thank you to our grantors for their funding support.
See our grantors here.

Music for All’s mission is to create, provide, and expand positively life-changing experiences through music for all.

Our Vision is to be a catalyst to ensure that every child in America has the opportunity for active music-making in their scholastic environment.

Learn more about Music for All and our educational programs, advocacy efforts, podcasts, and webinars at musicforall.org.

Share This