Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Indianapolis, IN Super Regional 2023

October 20, 2023 - October 21, 2023

Event Schedule

Finals Results

92.275 – Carmel H.S., IN
91.650 – Avon H.S., IN
89.075 – William Mason H.S., OH
88.000 – Brownsburg H.S., IN
87.150 – O’Fallon Township H.S., IL
85.150 – Union H.S., OK
84.275 – Fishers H.S., IN
82.750 – Castle H.S., IN
80.950 – Center Grove H.S., IN
80.900 – Lakota West H.S., OH
80.800 – Centerville H.S., OH
80.550 – Lincoln H.S., SD
79.850 – Choctaw H.S., OK
79.650 – Noblesville H.S., IN

Outstanding Music Performance – Carmel H.S., IN
Outstanding Visual Performance – Carmel H.S., IN
Outstanding General Effect – Carmel H.S., IN

Parking

There is a $20 charge for spectator parking at the Indianapolis Super Regional Championship. Please arrive early and allow extra time to get to the stadium, especially during peak times. Refer to the maps and other event documents for location and further details. NOTE ‚Äď there are other large-scale events on the same day in Indianapolis, that may cause traffic delays.

Ticketing Information
  • This is a¬†cashless ticket booth.¬†
  • Skip the ticket line and save money! Purchase your tickets online before arriving at the stadium using the blue ‚Äúbuy tickets‚ÄĚ button above.

Lucas Oil Stadium

500 S Capitol Ave
Indianapolis, IN 46225

Prelims Schedule and Band Info

11:30 AM - Minooka Community H.S., IL
Minooka Community H.S.
Minooka, IL
DIRECTORS: Kyle Adelmann and Nick Curatolo
DRUM MAJORS: Michelle Babyak, Rhiannon Curiel, Elliot Kimbarovsky, and Noelle Klima
REPERTOIRE: Masqued
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: Phantom of the Opera Main Theme
Think of Me
Masquerade
The Music of the Night
All I Ask of You
by Andrew Lloyd Webber
11:45 AM - Southwestern H.S., IN
Southwestern H.S.
Hanover, IN
DIRECTOR: Alec Branstetter
DRUM MAJOR: Alex Lawson
REPERTOIRE: La Rosa
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “La Rosa” by Randall Standridge
12:00 PM - DeKalb H.S., IL
DeKalb H.S.
DeKalb, IL
DIRECTOR: Steven Lundin
DRUM MAJORS: Kailey Abbott, Brooklyn Burks, Junior Snow, and Jenna Zimmerman
REPERTOIRE: Hypnotic
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Pegasus” by Thomas Bergersen; “The Water Goblin” by Anton√≠n DvoŇô√°k; “Undying Love” by Thomas Bergersen; and “Rise of the Black Curtain” by Audiomachine
12:15 PM - Fairfield Jr./Sr. H.S., IN
Fairfield Jr./Sr. H.S.
Goshen, IN
DIRECTOR: Mykayla Roskos-Neilson
DRUM MAJOR: Angelia Ellison
REPERTOIRE: SPEAK!
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Symphony No. 10, Mvt. II-Allegro” by Dmitri Shostakovich; “Say Something” by A Great Big World; “Conform” by Isaiah Mumaw; and “Crushcrushcrush” by Paramore
12:30 PM - Southport H.S., IN
Southport H.S.
Indianapolis, IN
DIRECTOR: Jeff Maupin
DRUM MAJORS: Clara Dye and Emily Trammell
REPERTOIRE: Cirque Macabre
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “The Big Entrance” by Groove Addicts Outrageous Music Publishing; “Entrance of the Gladiators” by Julius Fuńć√≠k; “Waltz Macabre” by Bernd Gottinger; “Bongo the Bad Clown” by Larry Moore and Eliot Pulse; “Bad Childhood” by Colleen Sharmat; and “Send In the Clowns” by Stephen Sondheim
12:45 PM - Terre Haute North Vigo H.S., IN
Terre Haute North Vigo H.S.
Terre Haute, IN
DIRECTORS: Rachel Martin and Hillary Shepherd
DRUM MAJORS: Anya Capps and Gabe Pendleton
REPERTOIRE: Live Aid: The Concert Heard Around The World
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: Bohemian Rhapsody
Radio Gaga
Is This the World We Created…?
We Will Rock You
We Are the Champions
by Queen
1:15 PM - Castle H.S., IN
Castle H.S.
Newburgh, IN
DIRECTOR: Ethan Wilkinson
DRUM MAJORS: Caden Hall, Andrejs Jansons, Emily Northen, and Pierce Ruppel
REPERTOIRE: Echo
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “City Life” by Steve Reich; “The Sound of Silence” by Paul Simon; and “Lux Perpetua” by Frank Ticheli
1:30 PM - John Glenn H.S., IN
John Glenn H.S.
Walkerton, IN
DIRECTOR: Nick Lieto
DRUM MAJORS: Helen Guseilla and Kailee Kulp
REPERTOIRE: The Puppet Master
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Danse Macabre” by Camille Saint-Sa√ęns; “According to Plan” from Corpse Bride by Danny Elfman; and “Haba√Īera” by Georges Bizet
1:45 PM - Lawrence Township, IN
Lawrence Township
Indianapolis, IN
DIRECTORS: DiaShamar Marshall and Stefan Roose
DRUM MAJORS: Abby DiSanto, Brittany Mendoza, Jordan Milan, and Danielle Payne
REPERTOIRE: The Art of Being
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “The Theory of Everything” by J√≥hann Gunnar J√≥hannsson; “Dance 1” by Oliver Davis; “A True Passion” by Lorne Balfe; “Being” by Michael Torke; and “The Red Machine” by Peter Graham
2:00 PM - Forest Park Jr./Sr. H.S., IN
Forest Park Jr./Sr. H.S.
Ferdinand, IN
DIRECTOR: Eric Obermeyer
DRUM MAJORS: Ella Hopf^ and Makenzie Jacob^
REPERTOIRE: A Modern Sonata
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Moonlight Sonata, Mvt. 1 & 3” by Ludwig van Beethoven; “Pathetique Sonata Mvts. 2 & 3” by Ludwig van Beethoven; “F√ľr Elise” by Ludwig van Beethoven; and “Sonata in Jazz” by Eric Obermeyer
^Denotes attendance at the 2023 Bands of America Drum Major Institute at the Music for All Summer Symposium 
2:15 PM - Plymouth H.S., IN
Plymouth H.S.
Plymouth, IN
DIRECTOR: Bryan Ames
DRUM MAJORS: Duncan Carter and Beck Ruggles
REPERTOIRE: Prometheus
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Fire!” by Randall Standridge; “Pandora’s Box” by Randall Standridge; “Hope” by Robert W. Smith; and “Revolution” by Alfred Reed
2:30 PM - Ben Davis H.S., IN
Ben Davis H.S.
Indianapolis, IN
DIRECTOR: Patrick Van Arsdale
DRUM MAJORS: Hikmot Ashafa, Kai Davids, and Theresa Feeney
REPERTOIRE: Squiggles, Stripes, and Style
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Urban Dances” by Richard Danielpour; “Gymnop√©die No. 1” by Erik Satie; and “Giorgio by Moroder” by Daft Punk
2:45 PM - Hamilton Southeastern H.S., IN
Hamilton Southeastern H.S.
Fishers, IN
DIRECTOR: Audrey Torres
DRUM MAJORS: Dylan Balka^ and Skye Wood^
REPERTOIRE: Avant Garden
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Hymn to the Sun With the Beat of Mother Earth” by Satoshi Yagisawa; “The Four Seasons Recomposed – Spring” by Max Richter; “The Four Seasons: Summer” by Antonio Vivaldi; “La Vie En Rose” by Edith Piaf; and “Appalachian Morning” by Paul Halley
^Denotes attendance at the 2023 Bands of America Drum Major Institute at the Music for All Summer Symposium 
3:00 PM - Pendleton Heights H.S., IN
Pendleton Heights H.S.
Pendleton, IN
DIRECTOR: Chris Taylor
DRUM MAJORS: Carissa Berger^, Ellie Kauffman^, and Carter Minderman^
REPERTOIRE: Now You See Me…
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Meetings Along the Edge” by Ravi Shankar and Philip Glass; “Lament for a Frozen Flower” by Secret Garden; and “The Bridge” by ARORA
^Denotes attendance at the 2023 Bands of America Drum Major Institute at the Music for All Summer Symposium 
3:15 PM - Edgewood H.S., IN
Edgewood H.S.
Ellettsville, IN
DIRECTOR: Aaron Wells
DRUM MAJORS: Cailin Dunham and Olivia Lloyd
REPERTOIRE: On Your Spot
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “He Died Fighting” by Brian Blade; “Asphalt Cocktail” by John Mackey; “Hymn of Acxiom” by Vienna Teng; and “Divertimento” by Oliver Waespi
3:45 PM - Brownsburg H.S., IN
Brownsburg H.S.
Brownsburg, IN
DIRECTORS: Chris Kaflik and Chris Paulson
DRUM MAJORS: Eleanor Angelly, Caleb Clem, Emily Lehn, Colin Mendenhall, and Dayna Tompkins
REPERTOIRE: Pipe Dreams
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Symphonic Metamorphosis II. Turandot, scherzo” by Paul Hindemith; “Nimrod from Enigma Variations” by Edward Elgar; and “Symphonic Metamorphosis IV: Marsch” by Paul Hindemith
4:00 PM - Western H.S., IN
Western H.S.
Russiaville, IN
DIRECTOR: Stephan Garber
DRUM MAJORS: Caleb Burk and Aidan Frazer
REPERTOIRE: Everybody Dies, But Not Everybody Lives
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Following a Bird Out of the Room” by Ezio Bosso; “Oceans Symphony No. 1, Finale: Landfall, We Unfold” by Ezio Bosso; and “Glassworks Part 6” by Philip Glass
4:15 PM - William Mason H.S., OH
William Mason H.S.
Mason, OH
DIRECTOR: Jason Sleppy
DRUM MAJORS: Josh Fryer^, Hannah Knuth^, Alex Riley^, and Maddie Wielinga^
REPERTOIRE: Enchanted Promises
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Eleven” by Ryan Lott and “Spiral for Violin, Piano, and Strings” by Oliver Reynolds Davis
^Denotes attendance at the 2023 Bands of America Drum Major Institute at the Music for All Summer Symposium 
4:30 PM - Adams Central H.S., IN

Adams Central H.S.
Monroe, IN
DIRECTOR: Cory Kelley
DRUM MAJORS: Mia Thompson
REPERTOIRE: The Black Seam
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Uninvited” by Alanis Morisette, “We Work the Black Seam by Gordon Sumner, “The Ecstasy of Gold (from ‘The Good, the Bad and The Ugly’)” by Ennio Morricone, “Diamonds (Remix)” by Rihanna

4:45 PM - Beech Grove H.S., IN
Beech Grove H.S.
Beech Grove, IN
DIRECTOR: Cory M Wynn,
DRUM MAJORS: Jenna Fox and Ella Gearlds
REPERTOIRE: Outside The Lines
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Strange” by Celeste Waite; “A True Passion” by Lorne Balfe; and “Color Outside The Lines” by Craig Fitzpatrick
5:00 PM - Vincennes Lincoln H.S., IN
Vincennes Lincoln H.S.
Vincennes, IN
DIRECTORS: Garrett Coffer and William Marsh
DRUM MAJORS: Anna Lang and Mercedes Lowery
REPERTOIRE: Re-Formed
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Serenada Schizophrana” by Danny Elfman; “Impossible Year” by Sam Hollander, Jacob Sinclair, and Brendon Urie; and “You Will Be Found” by Benj Pasek and Justin Paul
5:15 PM - Franklin Community H.S., IN
Franklin Community H.S.
Franklin, IN
DIRECTOR: Tim Kosch
DRUM MAJORS: Aubrie Losey^ and Maddi Stillabower^
REPERTOIRE: The Digital Frontier
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “The Grid” from Tron: Legacy by Thomas Bangalter; “Machine” by William Bolcom; “Lights” by Ellie Goulding; and “Orawa” by Wojciech Kilar
^Denotes attendance at the 2023 Bands of America Drum Major Institute at the Music for All Summer Symposium 
5:30 PM - Bedford North Lawrence H.S., IN
Bedford North Lawrence H.S.
Bedford, IN
DIRECTORS: Eric Berger and Jim Jones
DRUM MAJOR: Rebecca Epping
REPERTOIRE: From The Source
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Come Thou Fountain of Every Blessing” by Robert Robinson and “Salvation is Created” by Pavel Chesnokov
5:45 PM - Lockport Township H.S., IL
Lockport Township H.S.
Lockport, IL
DIRECTOR: Brian Covey
DRUM MAJORS: Alexus Miller, Joe Redmond, and William Wagner
REPERTOIRE: The Unknown
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: Original music by Ethan Kaminsky and music from Stranger Things by Kyle Dixon

Official Music Retailer

6:45 PM - IPS All-City Band, IN
IPS All-City Band
Indianapolis, IN
DIRECTOR: Josh Goodman
DRUM MAJORS: Elizabeth Sanchez and Javeion Sullivan
REPERTOIRE: A Night on Indiana Avenue
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Weaver of Dreams” by Freddie Hubbard; “Backlash” by Freddie Hubbard; “Road Song” by Wes Montgomery; “We’ll Meet Again” by The Ink Spots; and “Cookie Crunch Bounce” by Pavel & Direct Contact
7:00 PM - Avon H.S., IN
Avon H.S.
Avon, IN
DIRECTOR: Matt Harloff
DRUM MAJORS: Lily Davis^, Shaelyn Harloff^, Avery McDavid^, Luke Sharp^, and Jasmine Tincher^
REPERTOIRE: Tableaux
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Pictures at an Exhibition” by Modest Mussorgsky
^Denotes attendance at the 2023 Bands of America Drum Major Institute at the Music for All Summer Symposium 
7:15 PM - Center Grove H.S., IN
Center Grove H.S.
Greenwood, IN
DIRECTOR: Kevin Schuessler
DRUM MAJORS: Jocelyn Mitchell, Brianna Pyers, and Sophia Smith
REPERTOIRE: Field of Play
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: Music of Gavin Greenaway, Tears for Fears, ABBA, and Michael Torke
7:30 PM - Warren Central H.S., IN
Warren Central H.S.
Indianapolis, IN
DIRECTOR: Ed Meckes
DRUM MAJOR: Elliott Poor
REPERTOIRE: The Secret of the Sirens
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “A Lannister Always Pays His Debts” by Ramin Djawadi; “Severus and Lily” by Alexandre Desplat; “Light of the Seven” by Ramin Djawadi; “Dance: I. First Movement” by Oliver Davis; “The Engulfed Cathedral” by Claude Debussy; and “Wine-Dark Sea, II. Immortal thread, so weak” by John Mackey
7:45 PM - Carmel H.S., IN
Carmel H.S.
Carmel, IN
DIRECTOR: Chris Kreke
DRUM MAJORS: Jake Johnson, Makenna Moon, Owen Russell, Devyn Sapper, and Prachet Sowale
REPERTOIRE: Prophecy
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Symphony No. 1: Jeremiah”” by Leonard Bernstein
8:00 PM - Decatur Central H.S., IN
Decatur Central H.S.
Indianapolis, IN
DIRECTOR: Adam Bess
DRUM MAJORS: Brayden Hartloff, Nick Houston, and Desireé Rojas
REPERTOIRE: Fractured Brilliance
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Fly To Paradise” by Eric Whitacre; “Church Windows” by Ottorino Respighi; “Simple Song” by Leonard Bernstein; and “Jesu, Joy of Man’s Desiring” by JS Bach
8:15 PM - Paoli Jr./Sr. H.S., IN
Paoli Jr./Sr. H.S.
Paoli, IN
DIRECTOR: Christian Karkosky
DRUM MAJOR: Liliann Woodsmall
REPERTOIRE: Paint Me Purple
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Pictures at an Exhibition” by Modest Mussorgsky and “Sunday in the Park With George” by Stephen Sondheim
8:30 PM - Fishers H.S., IN
Fishers H.S.
Fishers, IN
DIRECTOR: Chad Kohler
DRUM MAJORS: Madelyn Lerew^, Hannah Schulz^, Kylie Steorts^, and Melia Wright^
REPERTOIRE: A Happenin’ HOLIDAZE
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “The Nutcracker Suite” by Peter Tchaikovsky; “Carol of the Bells” by Mykola Leontovych; and “Auld Lang Syne” by Robert Burns
^Denotes attendance at the 2023 Bands of America Drum Major Institute at the Music for All Summer Symposium 
8:45 PM - Noblesville H.S., IN
Noblesville H.S.
Noblesville, IN
DIRECTOR: Eric J. Thornbury
DRUM MAJORS: Jackson Durst, Evan Reiss, and Natalie Scholl
REPERTOIRE: The White Crow
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Fates Illumination” by Mathew Chastney, “Life After Death” by John Lunn, “Sleeping Beauty” by Peter Ilyich Tchaikovsky, and “Ordinairy World” by Duran Duran
9:00 PM - Lewis Cass H.S., IN
Lewis Cass H.S.
Walton, IN
DIRECTORS: Alan Hinshaw and Dylan Humburg
DRUM MAJOR: Hailee Roeske
REPERTOIRE: Crossroads
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Crossroads” by Don Barrett
9:15 PM - Westfield H.S., IN
Westfield H.S.
Westfield, IN
DIRECTOR: Andrew Muth
DRUM MAJORS: Ava Alessandrini, Brianna Clark, and Caleb McConkey
REPERTOIRE: Uncharted
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: The music of Styks, Freya Ridings, and Philip Glass
9:30 PM - Jasper H.S., IN
Jasper H.S.
Jasper, IN
DIRECTOR: Chad Gayso
DRUM MAJORS: Alex Bastien, Levi Gayso, Malakai Fleming, and Jordan Voegerl
REPERTOIRE: “All the World’s A Stage”
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Bridgerton Main Title” by Chris Bowers; “King of Pain” by Sting; “Caves” by Cody Fry; “Michelangelo” by Sigvart Dagsland; and “Love Story” by Taylor Swift
9:45 PM - Scottsburg H.S., IN
Scottsburg H.S.
Scottsburg, IN
DIRECTOR: Curtis Turner
DRUM MAJORS: Holly Anderson^, Garrett Densford^, and Skylar Herald^
REPERTOIRE: Arachne
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Medea’s Dance of Vengeance” by Samuel Barber and “On The Nature of Daylight” by Max Richter
^Denotes attendance at the 2023 Bands of America Drum Major Institute at the Music for All Summer Symposium 

SATURDAY, OCTOBER 21

7:30 AM - Dayton Christian H.S., OH
Dayton Christian H.S., OH
Dayton, OH
DIRECTOR: Zach Greenawalt
REPERTOIRE: Nothing Gold Can Stay
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Golden Hour” by JVKE, “Goldwing” by Billie Eilish, “Autumn Leaves” by Joseph Kosma, and “Thing of Gold” by Snarky Puppy
7:45 AM - Lincoln-Way Community H.S., IL
Lincoln-Way Community H.S.
Frankfort, IL
DIRECTORS: Justin Barnish, Dr. Bert Johnson, Chris Mroczek, and Cary Ruklic
DRUM MAJORS: Maddie Clark, Philip Steger, and Alyssa Werner
REPERTOIRE: Interstellar
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “S.T.A.Y.” by Hans Zimmer; “Nitro” by Frank Ticheli; “Tristan and Yvaine” by Ilan Eshkeri; and “Shooting Star” by Ilan Eshkeri
8:00 AM - Bullitt East H.S., KY
Bullitt East H.S.
Mount Washington, KY
DIRECTOR: Jason Novak
DRUM MAJORS: Emma Walker and Brenden Zygmunt
REPERTOIRE: We’re All Mad Here
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: Alice’s Theme
Blood of the Jabberwocky
Alice Returns
The Final Confrontation
by Danny Elfman
8:15 AM - Pleasure Ridge Park H.S., KY
Pleasure Ridge Park H.S.
Louisville, KY
DIRECTOR: Debbie Burnell-Wise
DRUM MAJOR: Nyra Bard
REPERTOIRE: We Wear The Mask
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Swan Lake” by Tchaikovsky, “Romeo and Juliet” by Tchaikovsky, “Blue Skies” by Irving Berlin, and “Demons” by Imagine Dragons
8:30 AM - Colerain H.S., OH
Colerain H.S.
Cincinnati, OH
DIRECTOR: Jacob Page
DRUM MAJORS: Brandon Griffith and Katherine Ossenschmidt
REPERTOIRE: Rain
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Set Fire to the Rain” by Adele; “Here’s That Rainy Day” by Johnny Burke & Jimmy Van Heusen; and “Umbrella” by Rihanna
8:45 AM - Centerville H.S., OH
Centerville H.S.
Centerville, OH
DIRECTOR: Brandon Barrometti
DRUM MAJORS: Mary Haley, Emily Hodges, and Sierra Coco Rupp
REPERTOIRE: Through the Eyes of Picasso
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Eleven” by yMusic; “Incident in Jazz” by Stan Kenton; “Paris” by yMusic; “My Spanish Heart” by Chick Corea; and “Miranda” by Michael Nyman
9:00 AM - O'Fallon Township H.S., IL
O’Fallon Township H.S.
OFallon, IL
DIRECTOR: Melissa Gustafson-Hinds
DRUM MAJORS: Amelia Brandi, Bella Budinko, Logan Farmer, Tommy James, and Will Suydam
REPERTOIRE: Wednesday
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Wednesday Main Theme” by Danny Elfman; “Paint It Black” by Keith Richards and Mick Jagger; “Frolic” from Rabbit and Rogue by Danny Elfman; “Tango De Amor” by Andrew Lippa; and “Move Toward The Darkness” by Andrew Lippa and Vic Mizzy
9:30 AM - Windsor H.S., MO
Windsor H.S.
Imperial, MO
DIRECTOR: Jacob Bubb
DRUM MAJORS: Scott Moravec, Steven Strong, and Matthew Whatley
REPERTOIRE: Mirage
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “The Heat of the Day” by Pat Metheny; original composition by Kirt Mosier; “Golden Hour” by Jacob “JVKE” Lawson; and “Arabesque” by Samuel Hazo
9:45 AM - Leo Jr./Sr. H.S., IN
Leo Jr./Sr. H.S.
Leo, IN
DIRECTOR: Colby Stackhouse
DRUM MAJOR: Laeni Couch
REPERTOIRE: A Day in the City
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “You Are So Beautiful” by Billy Preston and Bruce Carleton Fisher; “The American Road” by Jerry Brubaker; “The Traffic Circle” by David Bobrowitz; “9 to 5” by Dolly Parton; and “At The Club” by Jay Webb
10:00 AM - Lakota West H.S., OH
Lakota West H.S.
West Chester, OH
DIRECTORS: Andrew Carr and Colin Celek
DRUM MAJORS: Morgan Cloud^, Saumya Goel^, Lincoln Gulley^, and Hamin Jeong^
REPERTOIRE: UnXplained
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Also Sprach Zarathustra Op. 30” by Richard Strauss; “Enigma Variations, Op. 36” by Edward Elgar; “Imagine” by John Lennon; and “Theme from the X-Files” by Mark Snow
^Denotes attendance at the 2023 Bands of America Drum Major Institute at the Music for All Summer Symposium 
10:15 AM - Choctaw H.S., OK
Choctaw H.S.
Choctaw, OK
DIRECTORS: Ray Eary, Josh Turner, and Susan Wessel
DRUM MAJORS: Soraya Hunter, Kennedi Lee, Brittany Miskelly, and Kalie Treadway
REPERTOIRE: A BEEautiful Life
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “The Bee Movie” by Gregson-Williams; “Flower Duet” by Delibes; “The Green Hornet” by May; “Spring” by Vivaldi; “The Rite of Spring” by Stravinsky; and “Flight of the Bumblebee” by Rimsky-Korsakov
10:30 AM - Northrop H.S., IN
Northrop H.S.
Fort Wayne, IN
DIRECTOR: Rachel Thorson
DRUM MAJORS: Cossette Hart,Haley Howk, Alaric Moore, and Elijah Preble
REPERTOIRE: The Things That Make Us
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: Joyous Yellow
Aggressive Red
Tango
Optimistic Orange
by Alex Yoder
10:45 AM - Lincoln H.S., SD
Lincoln H.S.
Sioux Falls, SD
DIRECTORS: Drew Balta and Daniel Carlson
DRUM MAJORS: Hannah Basel, Clark Egland, and Lily Ralston-Perrault
REPERTOIRE: Fabric Of Time
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Pure Imagination” by Anthony Newley, Leslie Bricusse, Kwesi Mills, Jonathan Owusu-Yianomah; “In Your Eyes” by Peter Gabriel; “Time After Time” by Rob Hyman and Cyndi Lauper; “Material Girl” by Peter Brown and Robert Rans; and “Lady In Red” by Chris De Burgh
11:00 AM - Columbus H.S., IN
Columbus H.S.
Columbus, IN
DIRECTORS: Keith Burton and Casey Mitchell
DRUM MAJORS: Kylee Dieter^, Luke Dornfeld^, Sydney Hawkins^, and JR Hughes^
REPERTOIRE: From the Rooftops
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “From The Rooftops” by Kevin LeBoueff
^Denotes attendance at the 2023 Bands of America Drum Major Institute at the Music for All Summer Symposium 
11:15 AM - Parkway South H.S., MO
Parkway South H.S.
Manchester, MO
DIRECTORS: Lisa Kinworthy and Matthew Wall
DRUM MAJORS: Sophia Kraujalis and Haley Parks
REPERTOIRE: Our of the Loop
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Halcyon Hearts” by Katahj Copley and “The National Anthem” by Radiohead
11:30 AM - Beavercreek H.S., OH
Beavercreek H.S.
Beavercreek, OH
DIRECTORS: Matt Frost and Heather Marsh-Myers
DRUM MAJORS: Delaney Lauden, Alexis McAninch, Izzy Soliz, and Ella Stremmel
REPERTOIRE: Bedrock
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “The Flintstones” by Newman; “If We Hold on Together” by Jennings; and “The Twitch” by Curtin
11:45 AM - Terre Haute South Vigo H.S., IN
Terre Haute South Vigo H.S.
Terre Haute, IN
DIRECTOR: Tim Murphy
DRUM MAJORS: Rebecca Bicknell and Clara Noxon
REPERTOIRE: Tales From the Attic!
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Main Title” from Beetlejuice by Danny Elfman; “March, from For the Love of Three Oranges” by Sergei Prokofiev; “All Along The Watchtower” by Jimi Hendrix; “Bring Me To Life” by Evanescence; and “Everlong” by Foo Fighters
12:00 PM - North Hardin H.S., KY
North Hardin H.S.
Radcliff, KY
DIRECTOR: Kelsey Dunn
DRUM MAJORS: Nyesha Borner, Kourtney Pittman, Mikaela Siagatonu-Apatang, and Cadence Ward,
REPERTOIRE: Destiny
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Fly to Paradise” by Eric Whitacre; “Moving Parts” by David Sampson; and “Flute Concerto” by Christopher Rouse

Official Music Retailer

12:30 PM - Bixby H.S., OK
Bixby H.S.
Bixby, OK
DIRECTORS: Aaron Hutson and Jeremy Parker
DRUM MAJORS: Makayla Andrus, Camden Downs, Camila Garcet-Silva, and Emma Goff,
REPERTOIRE: Neo-Sparta
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Welcome To The Jungle” by Guns N’ Roses; “Holding Out for a Hero” by Bonnie Tyler; “The Final Countdown” by Europe; “We Built This City” by Starship; “Somebody’s Watching Me” by Rockwell; and “Cornfield Chase” from Interstellar by Hans Zimmer
12:45 PM - Kettering Fairmont H.S., OH
Kettering Fairmont H.S.
Kettering, OH
DIRECTORS: Matthew Phillips and Brandon Schick
DRUM MAJORS: Ruben Baker, Tres Oakley, Cabot Roundfield, and Dulaney Sargent
REPERTOIRE: Maps & Legends
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Harrison’s Dream” by Peter Graham and “La Mer” by Claude Debussy
1:00 PM - Yukon H.S., OK
Yukon H.S.
Yukon, OK
DIRECTOR: James Rivera
DRUM MAJORS: Jack Adair, Luke Matthews, and Kierra Mickle
REPERTOIRE: Luminus
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Dark Night of the Soul” by Ola Gjeilo; “New World” by Bj√∂rk; “Wild Nights” by John Adams; and “Light Switch” by Charlie Puth
1:15 PM - Elkhart H.S., IN
Elkhart H.S.
Elkhart, IN
DIRECTOR: Bret Winternheimer
DRUM MAJOR: Aangee Mehta^
REPERTOIRE: “Reflections of My Imagination” Movement 1: Imaging Fame & Fortune; Movement 2: Imagining a Great Love; and Movement 3: Imagining a Bright Future
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Bohemian Rhapsody” by Freddie Mercury; “Queen of the Night Aria” by Mozart; “Mirrors” by Justin Timberlake; “Romeo & Juliet” by Tchaikovsky; “New World Symphony” by DvoŇô√°k; and “Future Looks Good” by OneRepublic
^Denotes attendance at the 2023 Bands of America Drum Major Institute at the Music for All Summer Symposium 
1:30 PM - Union H.S., OK
Union H.S.
Tulsa, OK
DIRECTORS: Danny Cole and Charles Pisarra
DRUM MAJORS: Karyme Abad, Ethan Deyo, Lexa Silva, and Sam Warren
REPERTOIRE: Desert Rose
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Pursuit” by Ren√© Dup√©r√©; “Blue Silk” by Ren√© Dup√©r√©; “Crystal Pyramid” by Marc-Andr√© Lessard and Guy Dubuc; “Desert Rose” by Sting; and original music by Wayne Downey and Lee Allman
1:45 PM - Southmoore H.S., OK
Southmoore H.S.
Moore, OK
DIRECTOR: Adam Mewhorter
DRUM MAJORS: Brynlee Clopton, Taehyun Hwang, and Kade Janzen
REPERTOIRE: The Glass Half Full
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Both Sides Now” by Joni Mitchell; “160 BPM” from Angels and Demons by Hans Zimmer; “Song of Hope” by Peter Meechan; and “The Dark Side of the Moon” by Paul Lovatt Cooper
2:00 PM - Grain Valley H.S., MO
Grain Valley H.S.
Grain Valley, MO
DIRECTOR: Andrew Messerli
DRUM MAJORS: Harper Allie and Caleb Collins
REPERTOIRE: All the Queen’s Thrones
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Love of My Life” by Queen; “Killer Queen” by Queen; “Crown Imperial” by William Walton; “Bicycle Race” by Queen; and “Bohemian Rhapsody” by Queen
2:15 PM - Northmont H.S., OH
Northmont H.S.
Clayton, OH
DIRECTORS: Sara Lewis and Brian Wissman
DRUM MAJORS: Lola Gosser, Autumn Hardin, and Joel Harvey
REPERTOIRE: Dream Weaver
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “The Cave You Fear” by Michael Markowski; “Spiderw” by Matt Hahn; and “Dream Weaver” by Gary Wright
2:30 PM - Lafayette H.S., MO
Lafayette H.S.
Wildwood, MO
DIRECTOR: Brad Balog
DRUM MAJORS: Rohith Bandi and Lana Dauw
REPERTOIRE: Haunted
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Uninvited” by Alanis Morissette; “Goosebumps” by Danny Elfman; and “Corpse Bride” by Danny Elfman
2:45 PM - Deer Creek H.S., OK
Deer Creek H.S.
Edmond, OK
DIRECTORS: Darby Cassaday and Greg Evraets
DRUM MAJORS: Celina Liu, Skylar Vess, and Jake Westrope
REPERTOIRE: Singularity
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “The Hymn of Acxiom” by Vienna Teng; “Press Play” by Vince Oliver; “Overture” from Dancer in the Dark by Bj√∂rk; and “Harrison’s Dream” by Peter Graham
3:00 PM - South Oldham H.S., KY
South Oldham H.S.
Crestwood, KY
DIRECTOR: Ryan McAllister
DRUM MAJOR: Patrick Ellis
REPERTOIRE: The Starry Night
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Vincent” by Don McLean; “Enterprising Young Men” by Michael Giacchino; “Claire de Lune” by Claude Debussy; and “Elsa’s Procession to the Cathedral” by Richard Wagner
3:15 PM - EX. Purdue Univ. All-American Marching Band
Purdue University All-American Marching Band
DIRECTOR: 
DRUM MAJORS: 
REPERTOIRE: 
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE:
ADJUDICATION PANEL

MUSIC PANEL
David Carbone – Bluffton, SC
Jon Gomez – Chandler, AZ
Brad Huneycutt – McKinney, TX
Van Mathews – North Richland Hills, TX
Stephen Meyer – Flagstaff, AZ
Max Mullinix – The Woodlands, TX
Jeremy Spicer – Austin, TX
Todd Zimbelman – Salem, OR

VISUAL PANEL
Tony Cimino – Salem, OR
Jackie Gilley – Midwest City, OK
Tim Landess – Indianapolis, IN
Carl Nelson – Corona, CA
Tim Pierce – Memphis, TN
Robert Solomon – Los Angeles, CA

CHIEF JUDGE
John Phillips – Indianapolis, IN

OUR HOST

Thank you to the host of today’s Bands of America Championship event: Joe Lapka and Shortridge High School!

IN EXHIBITION
Purdue University All-American Marching Band
Director: Mr. Jay Gephart
Drum Majors: Valerie Minnick and Geoffret LaDue
Program: Purdue Pre-Game Show

IN EXHIBITION

Southeast Missouri State University Marching Band
Director: Dr. Jim Daughters
Drum Majors: Nathan Anderson, Lucas Brinkmann, Jae Childs, and Bailey Randol
Program: Becoming One 

Our 2023 Production is entitled, “Becoming One.” The SEMO Marching Band was greatlyimpacted by the Covid-19 pandemic. That fall football season was cancelled and marching band was moved to the spring semester for a spring football season. In addition to having 3 band directors in 4 years, there was much change and adversity. This year, our student leadership decided to celebrate our changing band culture in addition to overcoming theadversity the band faced throughout director changes and the pandemic. Our production reflects that struggle, represented in the beginning of our show, then morphs into a rejoicing and hopeful, celebratory mood. Source material includes, “Medea’s Dance of Vengeance” by Samurai Barber; “You Give Love a Bad Name” by Bon Jovi; “Boogie Woogie Bugle Boy” as sung by Bette Midler; and we close with “Fly to Paradise” by Eric Whiteacre.

Learn more about the band:
Facebook
Instagram

Frequently Asked Questions

Clear Bag Policy

Music for All venues will follow a universal clear bag policy in 2023.

This applies to any person using spectator gates at an event (including students and staff before and after performances), including situations in which the band re-entry gate is the same as the spectator gate. This policy does not apply to performance flow entry and exit gates.

Is recording allowed in the stadium?

No.

Camera Policy

Only still photography is allowed, and only from general admission seats. Tripods should not be used and the viewing experience of other spectators may not be disrupted.

Still photography is not allowed at field level.

Video and audio recording of any kind is not allowed, no exceptions.

Who can enroll in BOA Championships?

Enrollment is open to all high school bands on a first-come, first-served basis.

How is performance order determined?

Preliminary performance times are scheduled based on a random draw. Applications received and paid for on or before January 31, 2023 were eligible for the initial draw, after which performance times are based on postmark of application, with earlier postmarks receiving the later performance times. The previous year’s Regional Champion has the option to choose its Prelims performance time. Finals performances are scheduled by a random draw on site.

How is classification determined?

Bands of America has a four-class system (A-AAAA). Bands are assigned to classes based on enrollment levels in grades 10-12. 

Why aren’t the classifications announced?

By nature, appreciation of arts requires subjective reactions. We do not announce or publish band classifications, before or during events. Our intention is to not draw attention to classification, so as to eliminate expectations of a band’s performance based on class, including those of the judges.

How are finalist bands selected?

REGIONALS:The top 12 scoring bands, regardless of class, are invited to compete in the evening’s Regional Finals.

SUPER REGIONALS:Super Regional Championships accept 14 bands into Finals. The 14 bands are chosen according to the following procedure: the five highest scoring bands in each of the two Prelims judging panels, regardless of class, plus the next four highest scoring bands from both of the two Prelims, regardless of class, will advance to Finals. If a Class Champion is not among the highest scoring bands advancing to Finals, they will be invited to perform at Finals in exhibition.

Details

Start:
October 20, 2023
End:
October 21, 2023
Event Category:

Venue

Lucas Oil Stadium
500 South Capitol Avenue
Indianapolis, IN 46225 United States
+ Google Map