Orlando Regional – Digital Program Book

Bands of America
Orlando Regional Championship
presented by Yamaha

Saturday, October 16, 2021
Orlando, FL
Camping World Stadium

Welcome to the 2021 Bands of America Championships, presented by Yamaha. We are happy you have joined us and are thrilled to be together once again on the field and in the stands at BOA!

This page is your online program book with preliminary performance schedule and band information.

Click here to go to the main show page, performance schedule-at-a-glance, and spectator guide.

Schedule of the Day

9:45 a.m. –  Stadium Gates Open
10:15 a.m. – Preliminary Competition Begins

4:15 p.m. – Preliminary Competition Ends
Exhibition: University of Central Florida
4:30 p.m.  – Presentation of Class Awards and Announcement of Finalists
Stadium Cleared for Finals Preparation

Finals Schedule

6:30 p.m. – Stadium Gates Open

7:15 p.m. – Class A: PK Yonge Developmental Research School, FL
7:30 p.m. – Cypress Creek H.S., FL
7:45 p.m. – Sebastian River H.S., FL
8:00 p.m. – Oakleaf H.S., FL
8:15 p.m. – Seminole H.S., FL
8:30 p.m. – Catawba Ridge H.S., SC
8:45 p.m. – Stoneman Douglas H.S., FL
9:00 p.m. – Tarpon Springs H.S., FL
9:15 p.m. – Windermere H.S., FL
9:30 p.m. – University H.S., FL
9:45 p.m. – Paragould H.S., AR
10:00 p.m. – Alpharetta H.S., GA
10:15 p.m. – Timber Creek H.S., FL

10:30 p.m. – Exhibition: University of Central Florida Marching Band
10:45 p.m. – Finale – Presentation of Awards

 

THE BANDS – PRELIMINARY PERFORMANCE ORDER – Click band name to see band info
10:15 a.m. – SEMINOLE H.S.

SEMINOLE H.S.
Seminole, FL

Director: Gerard Madrinan
Drum Majors: Kaitlyn Ford and Terence Uy

Repertoire: Beeltejuice

10:30 a.m. – PK YONGE DEVELOPMENTAL RESEARCH SCHOOL

PK YONGE DEVELOPMENTAL RESEARCH SCHOOL
Gainesville, FL

Director: Robert Marski
Drum Major: Gabe Ruszczyk

Repertoire: Everest

10:45 a.m. – ALPHARETTA H.S.

ALPHARETTA H.S.
Alpharetta, GA

Director: Ira Jenkins
Drum Majors: Enzo Espinosa and Michael Serafino

Repertoire: Hellenistic, Musical selections include: “Equus” by Eric Whitacre, “Everybody Wants To Rule The World” by Tears for Fears and “Angels In The Architecture” by Frank Ticheli

11:00 a.m. – OAKLEAF H.S.

OAKLEAF H.S.
Orange Park, FL

Director: Chad Robbins and Christopher Gugel
Drum Major: Timothy Lopez

Repertoire: Afterworld

11:15 a.m. – GAINESVILLE H.S.

GAINESVILLE H.S.
Gainesville, FL
Director: Bill Pirzer
Drum Majors: Logan Scroggins, Jared Kolb and Malik Mullino

Repertoire: Carmen, Musical selections include: “Habanera,” “Flower Song” and “Toreador Song”

 

11:30 a.m. – UNIVERSITY H.S.

UNIVERSITY H.S.
Orlando, FL
Director: Jon Brown
Drum Majors: Richard Roberson and Nate Thatcher

Repertoire: The Glass Cage

12:30 p.m. – DUNCAN U. FLETCHER H.S.

DUNCAN U. FLETCHER H.S.
Neptune Beach, FL

Director: Randy Salinas
Drum Majors: Tyler Harps and Candice Moore

Repertoire: The Secret Garden, Musical selections include: “Glow” by Eric Whitacre “Firefly” by Ryan George “Hide and Seek” and “Ah-ha” by Imogean Heap

12:45 p.m. – OVIEDO H.S.

OVIEDO H.S.
Saint Cloud, FL
Director: Zachary Chowning
Drum Majors: Catherine Compton, Katarina Emmert and Quintin Adkins

Repertoire: Be As One, Musical selections include: “No Possessions” by Matt Albano, Zachary Chowning, and Nick Walker Requiem, “Dies Irae” by Giuseppe, “Verdi Imagine” by John Lennon and “Be As One” by Matt Albano, Zachary Chowning, and Nick Walker

1:00 p.m. – CATAWBA RIDGE H.S.

CATAWBA RIDGE H.S.
Fort Mill, SC

Director: Patrick Butler
Drum Majors: Reece Weslock and Jenna Lincomfelt

Repertoire: In Suspense, Musical selections include: “Sweeney Todd Opening Titles” by Stephen Sondheim, “Allegro Barbaro” by Bela Bartok, “I Am” by Gravity the Architect and original music by Frank Sullivan

1:15 p.m. – STONEMAN DOUGLAS H.S.

STONEMAN DOUGLAS H.S.
Parkland, FL

Director: Steve Rivero
Drum Majors: Kelley Taylor and Keon Ste-Rose

Repertoire: Tres’ Opulent, Musical selections include: “Brandenburg Concerto No. 3”, by Johann Sebastian Bach, “Symphony No. 25 in G minor”, by Wolfgang Amadeus Mozart, “The Swan”, by Camille Saint-SaĂ«ns, and “Le Carnaval Romain”, by Hector Berlioz.

1:30 p.m. – PARAGOULD H.S.

PARAGOULD H.S.
Paragould, AR

Director: Richie Williams
Drum Majors: Ashton Rodrigues

Repertoire: 2.1, Featuring musical selections by Wynton Marsalis, Sam Smith, and Don Davis

2:30 p.m. – WINDERMERE H.S.

WINDERMERE H.S.
Lake Butler, FL
Director: Robert Darragh
Drum Majors: Kaylynn Morgan, Payton Nicolo, and Lettie Evans

Repertoire: Transported to Paradise, Musical selections include: “Journey of Man”, and “Aegean Festival Overture”

2:45 p.m. – PONTE VEDRA H.S.

PONTE VEDRA H.S.
Pointe Vedra, FL
Director: Daniel Lezcano
Drum Majors: Grace Nuri, Sydney Little, Jace Lim and Ella Fraser

Repertoire: Gogh On, Musical selections include: “Little Fugue in G Minor,” “St. Michael the Archangel,” “Gabriel’s Oboe” and “Rondo alla Turca”

3:00 p.m. – CYPRESS CREEK H.S.

CYPRESS CREEK H.S.
Orlando, FL
Director: Leo Lamos
Drum Major: Waleksa Duno, Martha Chaparro, and Miguel Garcia

Repertoire: Within, Musical Selections from Swan Lake and Sia.

3:15 p.m. – NEWBERRY H.S.

NEWBERRY H.S.
Newberry, FL

Director: James DeRemer
Drum Majors: Emma Stellmach

Repertoire: The Pack, Musical selections include: “Peter and the Wolf” by Prokofiev, “She Wolf” by Sia and “Hungry Like the Wolf” by Duran Duran

3:30 p.m. – TARPON SPRINGS H.S.

TARPON SPRINGS H.S.
Tarpon Springs, FL

Directors: Kevin Ford, Adrian Caswell and Oliver DeLotto
Drum Majors: Ethan Abercrombie and Carleena Deforges

Repertoire: OZ 21, Musical selections are inspired by composers Sergi Prokoviev, John Mackey, Frank Sullivan, The Beatles, Harold Arlen, and Coldplay

3:45 p.m. – TIMBER CREEK H.S.

TIMBER CREEK H.S.
Orlando, FL

Directors: Rhett Cox, Devin Hoey, Katie Hoey and Jonathan Tirado
Drum Majors: Valeria Caceres, Raelyn Tobillo, Amy Vanvalkenburgh, Nicholas Pais and Katelyn Palmer

Repertoire: The Hill We Climb, Musical selections include: “Joy” by Joseph Curiale, “Hallelujah” by Leonard Cohen and “Fly to Paradise” by Eric Whitacre

4:00 p.m. – SEBASTIAN RIVER H.S.

SEBASTIAN RIVER H.S.
Sebastian, FL

Director: Chase Jones
Drum Majors: Briony Weragoda, Hannah Shelhamer and Genevieve Presti

Repertoire: X-otic, Musical selections include: “Carnival of the Animals” by Camille Saint-Saens, “Evolutions: Dawn in the Forest” by Amin Bhatia, “Oogway Ascends” by Hans Zimmer, “Hada Iro (Beige)” by Andy Akiho and “Welcome to the Jungle” by Guns N’ Roses

Today’s Adjudicators

 

Prelims Finals
Chief Judge Tim Ochran Tim Ochran
Music Performance Individual Jackie Gilley Chris Harris
Music Performance Ensemble Jeremy Spicer Wayne Dillon
Music General Effect Chris Harris Jackie Gilley
Music General Effect Wayne Dillon Jeremy Spicer
Visual Performance Individual Adam Sage Bruce Jones
Visual Performance Ensemble Bruce Jones Kevin Nix
Visual General Effect Kevin Nix Adam Sage

What are the Judges Looking For?

First and foremost, Bands of America Championship are educational events. Learn how the performances are evaluated and scored, and what the judges are looking for.

Bands receive recorded evaluation and scoresheets from each judge. The emphasis is on the input the judge offers to the band’s program. It is the position of Bands of America that music is the more important aspect of the performance, with marching as the presentation and visual enhancement of the program. Likewise, greater emphasis is placed on general effect than on fine-line perfection of the performance.  The weight of the numbers places 60% of the value on music and 40% on visual, as well as 60% on general effect and 40% on performance. Each judge is assigned a specific area on which he or she focuses: ensemble and general effect judges are located at a vantage point from above (e.g., press box), and individual performance judges are located on the field.


You can see more information on the judging and score breakdown here.

Thank you!

Our Host for the Orlando Regional
University of Central Florida

Exhibition Band
University of Central Florida

Event Staff

Courtney Richmond Eric Hjellming
Susan Sternberg Chuck Henson
Scott Thomlinson Patrick Mainieri
Rei Rutkowski Dennis Blake
TC McConnell Jenn Skogh
Jason Schubert Jon Shaw

 

Thank you to our Sponsors for their support.
See our Sponsors here.

Thank you to our grantors for their funding support.
See our grantors here.

Music for All’s mission is to create, provide, and expand positively life-changing experiences through music for all.

Our Vision is to be a catalyst to ensure that every child in America has the opportunity for active music-making in their scholastic environment.

Learn more about Music for All and our educational programs, advocacy efforts, podcasts, and webinars at musicforall.org.

Band Room www.bandroomorlando.com
Share This