Waco Regional – Digital Program Book

Bands of America
Waco Regional Championship
presented by Yamaha

Saturday, October 30, 2021
Waco, TX
Waco ISD Stadium

Welcome to the 2021 Bands of America Championships, presented by Yamaha. We are happy you have joined us and are thrilled to be together once again on the field and in the stands at BOA!

This page is your online program book with preliminary performance schedule and band information.

Click here to go to the main show page, performance schedule-at-a-glance, and spectator guide.

Finals Schedule

6:30 p.m. – Stadium Gates Open

7:00 p.m. – National Anthem
Special On-Field Welcome

7:30 p.m. – Colleyville Heritage H.S., TX
7:45 p.m. – Rock Hill H.S., TX
8:00 p.m. – Midlothian H.S., TX
8:15 p.m. – Burleson Centennial H.S., TX
8:30 p.m. – Liberal Arts and Science Academy, TX
8:45 p.m. – Aledo H.S., TX
9:00 p.m. – Rouse H.S., TX
9:15 p.m. – Robert E. Hendrickson H.S., TX
9:30 p.m. – Cedar Park H.S., TX
9:45 p.m. – Johnson H.S., TX
10:00 p.m. – James Bowie H.S., TX
10:15 p.m. – Summit H.S., TX
Prelims Schedule

9:15 a.m. –  Stadium Gates Open
9:45 a.m. – Preliminary Competition Begins

4:45 p.m. – Preliminary Competition Ends
Exhibition: University of Texas at Arlington
5:00 p.m.  – Presentation of Class Awards and Announcement of Finalists
Stadium Cleared for Finals Preparation

THE BANDS – PRELIMINARY PERFORMANCE ORDER – Click band name to see band info
9:45 a.m. – SUMMIT H.S.

SUMMIT H.S.
Mansfield, TX

Director: Chris Kanicki
Drum Majors: Kenneth Garcia and Bryant Le

Repertoire: Ricochet, Musical selections include: “Kingfishers Catch Fire,” “Ricochet,” “Titanium” and “Vitae Aeternum”

10:00 a.m. – WALLER H.S.

WALLER H.S.
Waller, TX

Director: Grant McWilliams
Drum Major: Baylor McDugle

Repertoire: Imaginarium, Musical selections include: “Imaginarium,” “True Colors” and “Over the Rainbow”

10:15 a.m. – MIDLOTHIAN H.S.

MIDLOTHIAN H.S.
Midlothian, TX

Director: Larry Doran
Drum Major: Bree Adams

Repertoire: Jewels: Ballet in Four Acts, Musical selections include: “Rite of Spring” by Stravinsky, “Swan Lake” by Tchaikovsky, “Journey Through the Snow” by Tchaikovsky and “Firebird Suite” by Stravinsky

10:30 a.m. – ALEDO H.S.

ALEDO H.S.
Aledo, TX

Director: Joey Paul
Drum Majors: Daniel Lasater, Emma Bathurst and Amy Olazaran

Repertoire: Hieroglyphics, Musical selections include: “Deliver Us” by Stephen Schwartz, “Cycle Song” by Imogen Heap, “Through
Heaven’s Eyes” by Stephen Schwartz, “When You Believe” by Babyface and Stephen Schwartz, “Walk Like An Egyptian” by Liam Sternberg and “Bacchanale” by Camille Saint-SaĂ«ns

10:45 a.m. – JOHNSON H.S.

JOHNSON H.S.
Buda, TX
Director: Joey Lucita
Drum Majors: Kylie Frensley, Ethan D’Amura, Rally Thomas, Jacob Carter

Repertoire: Young Person’s Guide to the Neitherworld, Features music by Benjamin Britten, Frederick Chopin, Amadeus Mozart and Danny Elfman

 

11:00 a.m. – CEDAR PARK H.S.

CEDAR PARK H.S.
Cedar Park, TX

Director: Kendall Stevenson and Chris Yee
Drum Majors: Olivia Cohen, Grace Aggen, Nicholas Doluisio, Brandon Grasty

Repertoire: Eye See, Features numerous works from the 23-year history of the Cedar Park Timberwolf Band

11:15 a.m. – ROBERT E. HENDRICKSON H.S.

ROBERT E. HENDRICKSON H.S.
Pflugerville, TX

Director: James Hairston
Drum Majors: Ellie Smith, Tony Gamez, Alaina Parent

Repertoire: 160 BPM, Musical selections include: “160 BPM” by Hanz Zimmer, “Labyrinth” by Phillip Glass, “Band of Brothers” by Junkie XL and “In Bloom” by Nirvana

12:15 p.m. – DRIPPING SPRINGS H.S.

DRIPPING SPRINGS H.S.
Dripping, TX

Director: Derek Woods
Drum Majors: Hennah Hajari, Madelyn Foser, Ande Fallon and James Lee

Repertoire: So Many Possibilities, Musical selections include: “Sunday in the Park with George‚” “Promenade” and “The Hut of Baba Yaga” from Pictures at an Exhibition and original music by Ben Hylton

12:30 p.m. – ANDERSON H.S.

ANDERSON H.S.
Austin, TX

Director: Cheryl Lee
Drum Majors: Molly Cash, Xander Greenway and Clara Hutchison

Repertoire: Bach in Gear, Musical selections include: “Passacaglia and Fugue in C Minor,” “Fugue in G Minor, Ave Maria” by JS Bach and “Spring 1” by Max Richter

12:45 p.m. – MEMORIAL H.S.

MEMORIAL H.S.
Frisco, TX

Director: Jason Nitsch
Drum Majors: Kayla Morgan, Kristen Boris and Melody Castro

Repertoire: Checkmate!, Musical selections include: “Farandole” from L’Arlesienne by Georges Bizet, “Checkmate” by Jason Nitsch, “Tales from the Loop” Main Titles by Phillip Glass and Paul Leonard-Morgan, “Adagio for Tron” by Daft Punk and “Enterprising Young Men” by Michael Giacchino

1:00 p.m. – ROMA H.S.

 ROMA H.S.
Roma, TX

Director: Dena Laurel
Drum Majors: Joanna Garcia and Mitzy Victoria Hernandez

Repertoire: Inner Compass, Musical selections include ‘Honor‘ from ‘The Pacific’ by Hans Zimmer, Symphony No. 1 by Samuel Barber, Band of Brothers by Michael Kamen, and Symphony No. 2 by Samuel Barber

1:15 p.m. – COLLEYVILLE HERITAGE H.S.

COLLEYVILLE HERITAGE H.S.
Colleyville, TX
Director: Gary Barnard
Drum Majors: Tyler Lane and Andrea Uremovich

Repertoire: Spark!, Musical selections include: “Pegasus,” “Aha!,” “Pure Imagination” and “The Old 100th”

1:30 p.m. – VETERANS MEMORIAL H.S.

VETERANS MEMORIAL H.S.
San Antonio, TX

Director: Jeremiah Brunney
Drum Majors: Gavin Rice and Ana Valdez

Repertoire: Star Struck, Musical selections include: “City of Angels,” “Too Hip to Retire,” “Quando Quando Quando” and “Woodchoppers Ball”

1:45 p.m. – ROCK HILL H.S.

ROCK HILL H.S.
Prosper, TX

Director: Nathaniel Neugent
Drum Majors: Alyssa Dickens, Sarah Hennen, Sophia Kelley and Isabella Trevino

Repertoire: Dream of Icarus, Musical selections include: “Sweet Dreams” by Eurythmics, “Leonardo Dreams of His Flying Machine” by Whitacre, “1,000 Airplanes on the Roof” by Phillip Glass, “Heat of the Day” by Pat Metheny, “Who Wants to Live Forever” by Queen Daedalus and “Icarus” by Christopher Tin

2:30 p.m. – W.E. BOSWELL H.S.

W.E. BOSWELL H.S.
Saginaw, TX

Director: Kevin Fallon
Drum Majors: Nate Backus, Rainey Jones, Andrew Smith and Carly Torres

Repertoire: The Color of Fire, Musical selections include: “Ainadamar” by Osvaldo Golijov, “Legend of Alcobaca” by James Sochinski and ‘Malagueña” by Ernesto Lecuona

2:45 p.m. – JOHN B. CONNALLY H.S.

JOHN B. CONNALLY H.S.
Austin, TX

Director: DaJuan Brooks
Drum Majors: Joshua Devera, Arianna Rivera, Rodrigo Ordaz and Ray Agundis

Repertoire: Doppelganger, Musical selections include: “Swan Lake” by Tchaikovsky, “My Future” by Billie Eilish, “Bad Guy” by Billie Eilish and original music by Rob Stein, Rudy Arzaga, DaJuan Brooks and Bryan Nungaray

3:00 p.m. – BURLESON H.S.

BURLESON H.S.
Burleson, TX

Director: Brandon Day
Drum Majors: Macy Thiebaud, Ryan Ondich and Megan Moore

Repertoire: Queen Bee, Musical selections include: “Run the World” by Beyonce, “Bohemian Rhapsody” by Queen, “Flight of the Bumblebee” by Korsakoff, “Let it Be” by Beatles, “Imma Be” by Black Eyed Peas and “Crown Imperial” by William Walton

3:15 p.m. – LIBERAL ARTS AND SCIENCE ACADEMY

LIBERAL ARTS AND SCIENCE ACADEMY
Austin, TX

Director: Brian Mayer
Drum Majors: Amanda Li, Zack Dislera and Tony Lin

Repertoire: …The Forest for the Trees, Musical selections include: “Peter and the Wolf” by Sergei Prokofiev, “Pines of Rome” by Ottorino Respighi, “All By Myself” by Eric Carmen and “Songs from the Wood” by Jethro Tull

3:30 p.m. – LAMAR H.S.

LAMAR H.S.
Arlington, TX

Director: Alan Lang
Drum Majors: Alex Jimenez and Genesis Cruz

Repertoire: Together in Harmony, Musical selections include: “The Armed Man – A Mass for Peace,” “Benedictus,” “Palladio Band of Brothers Suite” and “Two Vivaldi: The Seasons”

3:45 p.m. – CREEKVIEW H.S.

CREEKVIEW H.S.
Carrollton, TX

Director: Arturo Denis
Drum Majors: Samuel Shin, Faizan Noorani and Jeannine Paredes

Repertoire: TROUBLED WATERS, Musical selections include: “St. Michael the Archangel” by Ottorino Respighi, “This Cruel Moon” by John Mackey and “Stained Glass” by David Gillingham

4:00 p.m. – ROUSE H.S.

ROUSE H.S.
Leander, TX

Director: Ryan Johnston
Drum Majors: Areg Vartanian, Faustina Beltran and Abigail Boyles

Repertoire: Papyrus: A Crumpled Paper Fantasy, Musical selections include: “Enigma Variations” by Edgar Elgar, “Air Waltz” by Oliver Davis, “Quintet No. 2 for Winds” by David Maslanka, and “Symphony No. 8” by Anton Bruckner

4:15 p.m. – BURLESON CENTENNIAL H.S.

BURLESON CENTENNIAL H.S.
Burleson, TX
Director: Brent Smith
Drum Majors: Baylor Cain, Alisa Johnson, Connor Miller and Azariah Tower

Repertoire: Hood, Musical selections include: “Mr. Rogers‚ Neighborhood” by Johnny Costa, “Suggestion Diabolique” by Sergei Prokofiev, “Everything I Do” by Brian Adams, “Show Yourself” by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez, “Robin Hood Prince of Thieves Overture” by John Williams and original music by Bryan Harmsen

4:30 p.m. – JAMES BOWIE H.S.

JAMES BOWIE H.S.
Austin, TX

Director: Garth Gundersen
Drum Majors: Preston Hatem and Ben Thollander

Repertoire: Intersection 34, Musical selections include: “Cello Suite No. 1 in G” by J.S. Bach, “A Glimpse of the Eternal” by Aaron Perrine, “Cityscape” by Scott Boerman, “Only Light” by Aaron Perrine and “Article 99” Main Title by Danny Elfman

Today’s Adjudicators

 

Prelims Finals
Chief Judge W. Dale Warren W. Dale Warren
Music Performance Individual Dave Morrison Mike Back
Music Performance Ensemble Allan Kristensen Greg Williams
Music General Effect Mike Back Allan Kristensen
Music General Effect Greg Williams Dave Morrison 
Visual Performance Individual Michael Stone John Fisher
Visual Performance Ensemble John Fisher Mickey Kelly
Visual General Effect Mickey Kelly Michael Stone

What are the Judges Looking For?

First and foremost, Bands of America Championship are educational events. Learn how the performances are evaluated and scored, and what the judges are looking for.

Bands receive recorded evaluation and scoresheets from each judge. The emphasis is on the input the judge offers to the band’s program. It is the position of Bands of America that music is the more important aspect of the performance, with marching as the presentation and visual enhancement of the program. Likewise, greater emphasis is placed on general effect than on fine-line perfection of the performance.  The weight of the numbers places 60% of the value on music and 40% on visual, as well as 60% on general effect and 40% on performance. Each judge is assigned a specific area on which he or she focuses: ensemble and general effect judges are located at a vantage point from above (e.g., press box), and individual performance judges are located on the field.


You can see more information on the judging and score breakdown here.

Thank you!

Our Host for the Waco Regional
Waco ISD

Exhibition Band
University of Texas at Arlington

Event Staff

Susan Smith Chris Babashka
Cecily Yoakam Rachel McFadden
Haley Sparks Tim Lautzenheiser
Brad Bell Christina Garvey
Amber Russell Jon Shaw
Lyndee Stisher Kyle Courtney
Tim Greenwell

 

Our Official Music Store
Tarpley Music

Thank you to our Sponsors for their support.
See our Sponsors here.

Thank you to our grantors for their funding support.
See our grantors here.

Music for All’s mission is to create, provide, and expand positively life-changing experiences through music for all.

Our Vision is to be a catalyst to ensure that every child in America has the opportunity for active music-making in their scholastic environment.

Learn more about Music for All and our educational programs, advocacy efforts, podcasts, and webinars at musicforall.org.

Share This