Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Orlando, FL 2023

October 21, 2023

Event Schedule

Finals Results

91.750 – Tarpon Springs H.S., FL
90.775 – Broken Arrow H.S., OK
86.750 – Owasso H.S., OK
86.025 – Stoneman Douglas H.S., FL
85.800 – Timber Creek H.S., FL
84.650 – Harrison H.S., GA
84.225 – James F. Byrnes H.S., SC
81.300 – Cleveland H.S., NC
80.350 – Seminole H.S., FL
77.800 – West Harrison H.S., MS
77.000 – University H.S., FL
76.850 – Oakleaf H.S., FL

Outstanding Music Performance – Tarpon Springs H.S., FL
Outstanding Visual Performance – Tarpon Springs H.S., FL
Outstanding General Effect – Tarpon Springs H.S., FL

Parking

There is a $10 charge for spectator parking at the Orlando Regional Championship ($30 for buses and oversized vehicles) with no In/Out privileges. Please arrive early and allow extra time to get to the stadium, especially during peak times. Refer to the Important Event Procedures document for further details. NOTE – there are other large-scale events in Orlando on the same day that may cause traffic delays.

Ticketing Information
  • This is a cashless ticket booth. Cash may be accepted at concession stands and Pepwear.
  • Skip the ticket line and save money! Purchase your tickets online before arriving at the stadium using the blue “buy tickets” button above.
  • UPDATE FROM ORIGINAL SPECTATOR INFORMATION:
    • There will not be a temporary Box Office on the West side of stadium, but there will still be QR codes and gate staff to assist there if needed. The North Box Office will still be in place for cash/card purchases and assistance.

Camping World Stadium

1 Citrus Bowl Place
Orlando, FL 32805

Prelims Schedule and Band Info

7:15 AM - William R. Boone H.S., FL
William R. Boone H.S.
Orlando, FL
DIRECTOR: Joshua S Jackson
DRUM MAJOR: Zac Glazier
REPERTOIRE: Hands Off
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Psychopomp” by Thank you Scientist; “Cycle Song” by Imogen Heap; “Church” by Samm Henshaw; “I’m Tired” by Labrinth and Zendaya; and “Take me to Church” by Hozier
7:30 AM - Belleville East H.S., IL
Belleville East H.S.
Belleville, IL
DIRECTORS: Timothy Hassall and Mark A. Tessereau
DRUM MAJORS: Blake Danridge, Kaiden Owens, and Ava Wagner
REPERTOIRE: Where Are You?
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Scooby Doo Main Title” by Ted Nichols; “Serenada Schizophrana” by Danny Elfman; and additional music by Timothy Hassall
7:45 AM - Swansboro H.S., NC
Swansboro H.S.
Swansboro, NC
DIRECTOR: Kristen Graham
DRUM MAJOR: Amir Baker and Lauren O’Brien
REPERTOIRE: Why Be a Who, Just Be You!
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Talk to the Moon” by Ripe, “Flowers” by Miley Cyrus, and “About That Time” by Lizzo
8:00 AM - Joe E. Newsome H.S., FL
Joe E. Newsome H.S.
Lithia, FL
DIRECTOR: Dr. Joshua Cutting
DRUM MAJORS: Ariana Pedraza and Beck Waldman
REPERTOIRE: A Day and Night in New York City
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Prologue” by Cy Coleman, “Theme from ‘Taxi Driver'” by Bernard Herrmann, and “Empire State of Mind” by Jay-Z and Alicia Keys
8:15 AM - Jupiter Community H.S., FL
Jupiter Community H.S.
Jupiter, FL
DIRECTOR: Ryan Ross
DRUM MAJORS: Emma Bennett, Skylar David, and Kenzie Franklin
REPERTOIRE: City of Ashes
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Sogno Di Volare” by Christopher Tin; “Wine-Dark Sea” by John Mackey; and “Pines of Rome” by Ottorino Respighi
8:30 AM - Newberry H.S., FL
Newberry H.S.
Newberry, FL
DIRECTOR: James DeRemer
DRUM MAJOR: Jonathan Pruim
REPERTOIRE: Better Together
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Eleanor Rigby” by John Lennon and Paul McCartney; “Your Song” by Elton John and Bernie Taupin; and “Happy Together” by Gary Bonner and Alan Gordon
8:45 AM - Sebastian River H.S., FL
Sebastian River H.S.
Sebastian, FL
DIRECTOR: Brandon Jenkins
DRUM MAJORS: Zacary Cavill, Kaylee Sanchez, and Jocelyn Velazquez
REPERTOIRE: Created Space
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Between the Lines” by Sara Bareilles; “Etude No. 13” by Philip Glass; “Lento” from Dance Movements by Philip Sparke; “Color Wheel” by Arch Echo; and “Rubric” from Glassworks by Philip Glass
9:30 AM - Park Vista H.S., FL
Park Vista H.S.
Lake Worth, FL
DIRECTORS: Amrutha Murthy and Christopher Rodriguez
DRUM MAJORS: Crosbie Benjamin and Ryan Golbe
REPERTOIRE: One Thousand Cranes
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Arrival of the Birds” by Dominic Smith and Jason Swinscoe; “Eternal Memoir – Saga of the Lucky Dragon” by Hirokazu Fukushima; “Photograph” by Cody Fry; “Wings” by Marcus Warner; and “The Paper Man” by Harrison J. Collins
9:45 AM - Stoneman Douglas H.S., FL
Stoneman Douglas H.S.
Parkland, FL
DIRECTORS: Robbie Rivero and Steve Rivero
DRUM MAJORS: Danielle Kokulyansky, Maya Ruzicka, and Bella Wong
REPERTOIRE: Harmonious World
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Becoming One of the People” by James Horner; “Naru, Embracing the Light” by Gareth Coker; “Pan’s Labyrinth Lullaby” by Greta Bradman; “Wine-Dark Sea, Mvt. III” by John Mackey; and “New Life” by Thomas Bergersen
10:00 AM - Oakleaf H.S., FL
Oakleaf H.S.
Orange Park, FL
DIRECTOR: Chad Robbins
DRUM MAJOR: Grace Hellman
REPERTOIRE: Alchemy: Divine Chemistry
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Ecstasy of Gold” by Ennio Morricone; “Alchemy” by Chris Creswell; “Human Heart” by Jacob Collier and Coldplay; and “Centuries” by Fall Out Boy
10:15 AM - University H.S., FL
University H.S.
Orlando, FL
DIRECTOR: Jon Brown
DRUM MAJORS: Aaron Botwinik, Jorge Gutierrez, Matthew Pedrero, and Jessica Rivera-Strumpf
REPERTOIRE: After
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Paint It Black” by The Rolling Stones; “Fraternity” by Thierry Deleruyelle; “Trittico” by Vaclav Nelhybel; and “Pie Jesu” by Andrew Lloyd Webber
10:30 AM - James F. Byrnes H.S., SC
James F. Byrnes H.S.
Duncan, SC
DIRECTOR: Chris Moss
DRUM MAJORS: Ayden Barnett, Nyla Pinckney, Dominique Quinonez, and AJ Seigler
REPERTOIRE: Club 23
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Channel One Suite” by Bill Reddie and “Till There Was You” by Meredith Willson
10:45 AM - Cleveland H.S., NC
Cleveland H.S.
Clayton, NC
DIRECTORS: Jason Heard and Steven Rainville
DRUM MAJORS: Cameron Ayscue and Jarrett Long
REPERTOIRE: Stitch by Stitch
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Piano Sonata No. 11 in A major” by Wolfgang Amadeus Mozart; “The Barber of Seville” by Gioachino Rossini; “The Marriage of Figaro” by Wolfgang Amadeus Mozart; “Nessun dorma from Turandot” by Giacomo Puccini; and “Farandole from L’ArlĂ©sienne” by Georges Bizet
11:00 AM - Tocoi Creek H.S., FL
Tocoi Creek H.S.
St. Augustine, FL
DIRECTOR: Anthony Cananzi
DRUM MAJORS: Mason Cobb, Briana Czelusniak, and Samantha Searcy
REPERTOIRE: Twisted
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “A Place Like This” by Mike Higham and Matthew Margeson; “Strange Humors” by John Mackey; “Mad World” by Pentatonix; and “Incantation” by Benoit Jutras
11:15 AM - PK Yonge Developmental Research School, FL
PK Yonge Developmental Research School
Gainesville, FL
DIRECTOR: Robert Marski
DRUM MAJOR: Hasi Tumati
REPERTOIRE: Glitch
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Glitch” by Shane Gwaltney, Matt Filosa, and Jeremy Thompson
11:30 AM - Buchholz H.S., FL
Buchholz H.S.
Gainesville, FL
DIRECTORS: Noah Graben
DRUM MAJORS: Nicholas Bala, Justin De Jesus, and Madelyn Urbine
REPERTOIRE: The Dance: Passion and Power
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Libertango” by Astor Piazzolla; “Redline Tango” by John Mackey; and “Malagueña” by Ernesto Lecuona
12:30 PM - Archbishop Alter H.S., OH
Archbishop Alter H.S.
Kettering, OH
DIRECTOR: Todd Tucker
REPERTOIRE: Scenes from an Italian Restaurant
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: The music of Billy Joel
12:45 PM - West Harrison H.S., MS
West Harrison H.S.
Gulfport, MS
DIRECTOR: Don Newman
DRUM MAJORS: Angela Cothern, Candace Gross, and E’irelun Lanmon
REPERTOIRE: Virtually Unrealistic
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Everything in Its Right Place” by Radiohead; “Largo” from New World Symphony by AntonĂ­n Dvořák; “Wildest Imagination” by Audiomachine; “Can’t Take My Eyes Off You” by Frankie Valli; and “What A Wonderful World” by Louis Armstrong
1:00 PM - Seminole H.S., FL
Seminole H.S.
Seminole, FL
DIRECTOR: Gerard Madrinan
DRUM MAJORS: Cooper Johnson and Hailey Westfall^
REPERTOIRE: A Wild Ride with Little Red
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Ride” by Samuel Hazo; “Lady in Red” by Chris de Burgh and Michael Hozz; and “Conflict of Two” by Andrew Markworth
^Denotes attendance at the 2023 Bands of America Drum Major Institute at the Music for All Summer Symposium 
1:15 PM - Duncan U. Fletcher H.S., FL
Duncan U. Fletcher H.S.
Neptune Beach, FL
DIRECTOR: Randy Salinas
DRUM MAJORS: Orion Brumfield and Ian Jacobs
REPERTOIRE: We Keep to the Path
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “The Path from Sundown” by Christopher Creswell; “Flowerdale” by Philip Sparke; “Off the Path” by Christopher Creswell; and “This Wandering Day” by Bear McCreary
1:30 PM - Timber Creek H.S., FL
Timber Creek H.S.
Orlando, FL
DIRECTORS: Rhett Cox, Devin Hoey, Katie Koey, and Jonathan Tirado
DRUM MAJORS: Brody Keese, Isidora Montenegro, and Kaitlyn Saidat
REPERTOIRE: Hide and Seek
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Prelude to the Afternoon of a Faun” by Claude Debussy; “Le Tombeau De Couperin” by Maurice Ravel; and “Concerto for Violin & Orchestra, Op. 14” by Samuel Barber
1:45 PM - Martin County H.S., FL
Martin County H.S.
Stuart, FL
DIRECTOR: Trevor Hayes
DRUM MAJORS: Ashley Crosby, Alexi Hebden, and Ross White
REPERTOIRE: Delilah
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Hey There Delilah” by Tom Higgenson; “Arabian Dances” by Brian Balmages; “Temen Oblak” by Christopher Tin; “Samson” by Regina Spektor; and “Samson and Delilah Op. 47” by Camille Saint-SaĂ«ns
2:00 PM - Owasso H.S., OK
Owasso H.S.
Owasso, OK
DIRECTOR: Chris Harris
DRUM MAJORS: Megan Engelman, Jackie Fraire, and Hailey Mansard
REPERTOIRE: “Shimmer”
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Piano Concerto” by Mason Bates and “Sanctuary” by Frank Ticheli
2:45 PM - Tarpon Springs H.S., FL
Tarpon Springs H.S.
Tarpon Springs, FL
DIRECTOR: Kevin Ford
DRUM MAJORS: Matt Olaya and Nick Ramos
REPERTOIRE: On the Other Side
3:00 PM - Cypress Creek H.S., FL
Cypress Creek H.S.
Orlando, FL
DIRECTOR: Leo Lamos
DRUM MAJORS: Leonardo Biggers, Jaylah Bolden, Daniel Castillo, and Genesis Escorcia
REPERTOIRE: To The Depths
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: Three movements by John Fannin, Michael Parti, and Mike Tabone
3:15 PM - Gainesville H.S., FL
Gainesville H.S.
Gainesville, FL
DIRECTOR: Bill Pirzer
DRUM MAJORS: Tessa Becker, Daniel Dickrell, and Tayeshawn Ecklund-Rochelle,
REPERTOIRE: Burtonesque
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Funeral March” by Frederic Chopin; “Young Person’s Guide to the Orchestra” by Benjamin Britten; “Beetlejuice Main Theme” by Danny Elfman; and “Ice Dance” from Edward Scissorhands by Danny Elfman
3:30 PM - Broken Arrow H.S., OK
Broken Arrow H.S.
Broken Arrow, OK
DIRECTORS: Darrin Davis and Kelli Pence
DRUM MAJORS: Nathan Aery, Cicely Holman, Sheenah Madison, and Hayden Martens
REPERTOIRE: Timeless Journey
3:45 PM - William G. Enloe H.S., NC
William G. Enloe H.S.
Raleigh, NC
DIRECTOR: Robert C. Hunter
DRUM MAJORS: Vihaan Kerekatte and Olivia Majernik
REPERTOIRE: Wolfgang
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: “Requiem in D Minor” by Wolfgang Amadeus Mozart; “Symphony No. 25 in G Minor” by Wolfgang Amadeus Mozart; “Symphony No. 40 in G Minor” by Wolfgang Amadeus Mozart; “Piano Sonata No. 14 in C-sharp minor (Moonlight Sonata)” by Ludwig van Beethoven; and “Clair de Lune” by Claude Debussy
4:00 PM - Countryside H.S., FL
Countryside H.S.
Clearwater, FL
DIRECTOR: Vincent R. Parrulli
DRUM MAJOR: Nichole Curry
REPERTOIRE: ArtWorks – Art Is Life!
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE:
Part 1 – Art is Life!
Part 2 – Lines
Part 3 – Balance
Part 4 – Color
by Randall D. Standridge
4:15 PM - Harrison H.S., GA
Harrison H.S.
Kennesaw, GA
DIRECTOR: Joshua H. Ray
DRUM MAJORS: Lawson Brooks^, Katie Ferrell, and Lennox Goldman^
REPERTOIRE: Studio H
MUSICAL SELECTIONS INCLUDE: Selections by Bernard Herrmann
^Denotes attendance at the 2023 Bands of America Drum Major Institute at the Music for All Summer Symposium 
ADJUDICATION PANEL

MUSIC PANEL
Michael Brown – Atlanta, GA
Michael McIntosh – Minneapolis, MN
Steven Page – Paducah, KY
Jodie Rhodes – Canyon Lake, TX

VISUAL PANEL
Bruce Jones – North Huntingdon, PA
Phil Madden – Portland, OR
Jeremy Tate – Jackson, TN

CHIEF JUDGE
Daniel Wood – Seminole, FL

OUR HOST

Thank you to the host of today’s Bands of America Championship event: Bill Cunningham and the Lake Buena Vista High School Band!

IN EXHIBITION
University of Central Florida Marching Knights
Director: Dr. Tremon Kizer and Dave Schreier
Drum Majors: Michael Ames, Keven Luciano, and Joana Vail
Program: Latin Jazz 

Learn more about the band:
X (Twitter): @Marching Knights

Instagram: @Marching Knights
Facebook: UCFMarchingKnights


Frequently Asked Questions

Clear Bag Policy

Music for All venues will follow a universal clear bag policy in 2023.

This applies to any person using spectator gates at an event (including students and staff before and after performances), including situations in which the band re-entry gate is the same as the spectator gate. This policy does not apply to performance flow entry and exit gates.

Is recording allowed in the stadium?

No.

Camera Policy

Only still photography is allowed, and only from general admission seats. Tripods should not be used and the viewing experience of other spectators may not be disrupted.

Still photography is not allowed at field level.

Video and audio recording of any kind is not allowed, no exceptions.

Who can enroll in BOA Championships?

Enrollment is open to all high school bands on a first-come, first-served basis.

How is performance order determined?

Preliminary performance times are scheduled based on a random draw. Applications received and paid for on or before January 31, 2023 were eligible for the initial draw, after which performance times are based on postmark of application, with earlier postmarks receiving the later performance times. The previous year’s Regional Champion has the option to choose its Prelims performance time. Finals performances are scheduled by a random draw on site.

How is classification determined?

Bands of America has a four-class system (A-AAAA). Bands are assigned to classes based on enrollment levels in grades 10-12. 

Why aren’t the classifications announced?

By nature, appreciation of arts requires subjective reactions. We do not announce or publish band classifications, before or during events. Our intention is to not draw attention to classification, so as to eliminate expectations of a band’s performance based on class, including those of the judges.

How are finalist bands selected?

REGIONALS:The top 12 scoring bands, regardless of class, are invited to compete in the evening’s Regional Finals.

SUPER REGIONALS:Super Regional Championships accept 14 bands into Finals. The 14 bands are chosen according to the following procedure: the five highest scoring bands in each of the two Prelims judging panels, regardless of class, plus the next four highest scoring bands from both of the two Prelims, regardless of class, will advance to Finals. If a Class Champion is not among the highest scoring bands advancing to Finals, they will be invited to perform at Finals in exhibition.

Details

Date:
October 21, 2023
Event Category:

Venue

Camping World Stadium
1 Citrus Bowl Place
Orlando, FL 32805 United States
+ Google Map