Search
Generic filters

Try these: 20172018Grand NationalTXAtlanta

Results | 2021 | Grand Nationals

2021 Grand National Championships

Lucas Oil Stadium | Indianapolis | Indiana
Competition Date(s): 11/11/2021, 11/12/2021, 11/13/2021

Finals Results

98.250 – Broken Arrow H.S., OK
97.050 – Carmel H.S., IN
96.650 – Avon H.S., IN
96.200 – The Woodlands H.S., TX
95.400 – Flower Mound H.S., TX
93.275 – Marcus H.S., TX
92.700 – Claudia Taylor Johnson H.S., TX
91.950 – Dobyns-Bennett H.S., TN
91.450 – Ronald Reagan H.S., TX
90.350 – Blue Springs H.S., MO
90.200 – William Mason H.S., OH
89.900 – Vista Ridge H.S., TX

Esprit de Corps – Mustang H.S., OK
Outstanding Music Performance – Flower Mound H.S., TX
Outstanding Visual Performance – Broken Arrow H.S., OK
Outstanding General Effect – Broken Arrow H.S., OK
2023 Tournament of Roses Invited Band – Vista Ridge H.S., TX

Finals Schedule

7:45 p.m. – Class A: Murray H.S., KY
8:00 p.m. – Ronald Reagan H.S., TX
8:15 p.m. – Dobyns-Bennett H.S., TN
8:30 p.m. – Vista Ridge H.S., TX
8:45 p.m. – William Mason H.S., OH
9:00 p.m. – Claudia Taylor Johnson H.S., TX
9:15 p.m. – Blue Springs H.S., MO
9:30 p.m. – The Woodlands H.S., TX
9:45 p.m. – Broken Arrow H.S., OK
10:00 p.m. – Marcus H.S., TX
10:15 p.m. – Avon H.S., IN
10:30 p.m. – Carmel H.S., IN
10:45 p.m. – Flower Mound H.S., TX
11:00 p.m. – Class AA: Norwin H.S., PA

Prelims Results

Class A

1st – Murray H.S., KY
2nd – Archbishop Alter H.S., OH
3rd – Bourbon County H.S., KY

Outstanding Music Performance – Murray H.S., KY
Outstanding Visual Performance – Archbishop Alter H.S., OH
Outstanding General Effect – Murray H.S., KY

Class AA

1st – Norwin H.S., PA
2nd – Marian Catholic H.S., IL
3rd – Jenison H.S., MI

Outstanding Music Performance – Norwin H.S., PA
Outstanding Visual Performance – Norwin H.S., PA
Outstanding General Effect – Marian Catholic H.S., IL

Class AAA

1st – Dobyns-Bennett H.S., TN
2nd – Blue Springs H.S., MO
3rd – Castle H.S., IN

Outstanding Music Performance – Dobyns-Bennett H.S., TN
Outstanding Visual Performance – Dobyns-Bennett H.S., TN
Outstanding General Effect – Blue Springs H.S., MO

Class AAAA

1st – Broken Arrow H.S., OK
2nd – Carmel H.S., IN
3rd – Avon H.S., IN

Outstanding Music Performance – Avon H.S., IN & Marcus H.S., TX
Outstanding Visual Performance – Broken Arrow H.S., OK
Outstanding General Effect – Broken Arrow H.S., OK

Semi-Finals Schedule

7:15 a.m. – Morton H.S., IL
7:30 a.m. – Bourbon County H.S., KY
7:45 a.m. – Signal Mountain H.S., TN
8:00 a.m. – Archbishop Alter H.S., OH
8:15 a.m. – Rockford H.S., MI
8:30 a.m. – Plymouth-Canton Ed. Park, MI
8:45 a.m. – Cleveland H.S., NC
9:00 a.m. – Jenison H.S., MI
9:15 a.m. – BREAK
9:45 a.m. – Wando H.S., SC
10:00 a.m. – Blue Springs H.S., MO
10:15 a.m. – Franklin H.S., TN
10:30 a.m. – The Woodlands H.S., TX
10:45 a.m. – Avon H.S., IN
11:00 a.m. – William Mason H.S., OH
11:15 a.m. – Castle H.S., IN
11:30 a.m. – Round Rock H.S., TX
11:45 a.m. – Claudia Taylor Johnson H.S., TX
12:00 p.m. – Vista Ridge H.S., TX
12:15 p.m. – Broken Arrow H.S., OK
12:30 p.m. – Fishers H.S., IN
12:45 p.m. – Ronald Reagan H.S., TX
1:00 p.m. – EXHIBITION: Miami University
1:15 p.m. – BREAK
1:30 p.m. – Brownsburg H.S., IN
1:45 p.m. – Centerville H.S., OH
2:00 p.m. – Carmel H.S., IN
2:15 p.m. – Marcus H.S., TX
2:30 p.m. – Norwin H.S., PA
2:45 p.m. – O’Fallon Township H.S., IL
3:00 p.m. – Mustang H.S., OK
3:15 p.m. – Flower Mound H.S., TX
3:30 p.m. – Dobyns-Bennett H.S., TN
3:45 p.m. – Marian Catholic H.S., IL
4:00 p.m. – Homestead H.S., IN
4:15 p.m. – Murray H.S., KY
4:30 p.m. – Rosemount H.S., MN
4:45 p.m. – EXHIBITION: 3rd Marines Aircraft Wing Band


Full Recap PDF Downloads